Home Artykuły

Pielęgnacja złapanej ryby

 

 

Aby przedłużyć żywot naszych ryb obecnych w łowisku, ważna jest ich pielęgnacja podczas przebywania ryby po za wodą.
Dlatego apelujemy do naszych wędkarzy aby każda złapana przez Was ryba która po złowieniu musi powrócić do wody była szanowana i dobrze pielęgnowana. Artykuł ma za zadanie zdradzić kilka ważnych aspektów dbania o rybę, a więc zachęcamy do przeczytania krótkiego artykułu na temat prawidłowego wyciągania ryby z wody po doholowaniu jej do brzegu naszego łowiska.


Nie ukrywamy że niezbędnym wyposażeniem każdego wędkarza powinien być duży podbierak do którego zmieszczą się nawet największe okazy pływające w naszym stawie. Oprócz podbieraka ważna jest również mata/kołyska na której nasza złapana ryba powinna spędzić czas.

- Podbieranie ryby z linii brzegowej -

Kluczem tutaj jest przygotowanie! Zawsze miej podbierak w pobliżu linii brzegu, który znajduje się na czystym podłożu lub czystej trawie w celu wyeliminowania splątania siatki oraz zanieczyszczeniu siatki drobnymi gałęziami czy też patykami które mogą uszkodzić łuski naszej złapanej ryby. Jeszcze wcześniej jeśli jesteś sam pamiętaj o rozłożonej macie a także o naczyniu z wodą do polania ryby. Przed położeniem ryby na macie polej ją wodą, jest to ważny ruch ponieważ zapobiegnie to wytarciu się śluzu ryby co uchroni ją przed uszkodzeniami.

- Wyciąganie haka z pyska -

U łakomych na nasze przynęty ryb często możemy zauważyć bardzo pokute, a często z rozerwane pyski. Jest to spowodowane słabymi umiejętnościami wędkarzy. Mowa głównie tutaj o zbyt mocnym zacięciu ryby podczas brania. Pamiętajmy że jeśli korzystamy podczas połowu metodą gruntową z ciężarków o dużej masie, nasze zacięcie ryby nie ma aż tak dużego znaczenia, ponieważ sam ciężar naszego ciężarka powoduje że ryba w momencie ukucia wykonuje agresywny ruch po którym hak naszego przyponu wbija się w jej pysk. Bezpieczeństwo i dbanie o ryby, które łowimy powinno być jedną z najważniejszych posiadanych umiejętności. Jeśli to możliwe starajmy się korzystać z haków bez zadziora.
Ważne jest prawidłowe uchwycenie haka podczas wyjmowania go z pyska ryby. Trzeba podtrzymać haczyk w dwóch miejscach, stosując cały nacisk kciuka na oczko haka. Użyj palca wskazującego aby pomóc sobie w wyjęciu go. Metodę tą przedstawiono na poniższej grafice.

 

 

Jeśli znalazłeś się w nieszczęśliwej sytuacji, gdy haczyk został przepuszczony przez wargę karpia, nie wycofując się. Odetnij wszystko, wyciągnij sam materiał przyponowi. Nie przedkładaj haka z powrotem ponieważ może spowodować to liczne uszkodzenia ust ryby.

- Jak prawidłowo trzymać karpia -

Jeśli decydujesz się na pozowanie z rybą do zdjęcia pamiętaj o jej prawidłowym trzymaniu. Nigdy unoś ryby w pozycji stojącej, ryba w każdej chwili może zacząć klepać ogonem, a jej śluz powoduje trudności w jej utrzymaniu. Rybę należy podnosić tylko w pozycji przykucniętej lub klęczącej i tylko i wyłącznie nad matą/kołyską. 
Aby trzymać karpia prawidłowo, jedną rękę należy umieścić przy płetwie piersiowej, płetwę trzymamy między palcami. Druga ręka powinna powtórzyć proces na płetwie finalnej.

 

źródło: część treści artykułu zaczerpnięto z carpology.net oraz undercarp.pl (edycja: KameN)

 

Search

Nasi goście

Dzisiaj40
Wszystkie147983

Polecamy

LIDER
ReklamaStworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla 1.5 templates vps hosting Valid XHTML and CSS.